Macaristan AB’yi kızdırdı: Şimdi de Alman Bakan’ın ziyaretini iptal ettiler

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un 8 Temmuz’da Budapeşte ziyaretini gerçekleştirmeyeceği belirtildi. Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Baerbock’un, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile yapacağı görüşmeyi Macar tarafının iptal ettiği kaydedildi.

ALMANYA’DAN İĞNELEYİCİ SÖZLER

Alman tarafının görüşmenin iptal edilmesinden üzüntü duyduğu aktarılan açıklamada, “İki dışişleri bakanı arasında bizzat yapılacak ciddi ve dürüst bir görüşme, Başbakan Orban’ın sürpriz ve koordinasyonsuz Moskova ziyareti bakımından çok önemli olurdu.” ifadesi kullanıldı.

ORBAN’IN PUTIN ZİYARETİ AB’Yİ KIZDIRDI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün Moskova’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü.

Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana ilk defa Kiev’i ziyaret eden Orban’ın Moskova ziyareti hem Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel hem de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından eleştirilmişti.

Michel, barış misyonu yürüttüğünü belirten Orban için “AB dönem başkanlığının, AB adına Rusya ile temas kurma yetkisi yoktur.” ifadesini kullandı.

Borrell da Orban’ın hiçbir şekilde AB’yi temsil etmediğini dile getirdi. Borrell’e cevap veren Orban, “Bu tam olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nda barışa giden yolu bulma konusunda hiçbir sonuç vermeyen Brüksel bürokratik saçmalığıdır. Savaşı bitirmek istiyorsak bürokratik yaklaşım yerine siyasi yaklaşıma ihtiyacımız var.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başsözcüsü Eric Mamer, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Moskova ziyaretiyle ilgili AB’yi bilgilendirmediğini söyledi.

UKRAYNA’YI DA ZİYARET ETMİŞTİ

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı, 6 aylığına Macaristan’a geçmişti. Orban bu kapsamda önce Ukrayna’ya ardından da Rusya’ya ziyaret gerçekleştirmişti. AB, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle Orban’ın ziyaretini eleştirdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir